Wskaźnik wolumenu Volumes

J2T Trade

Wskaźnik Volumes to jeden z czterech podstawowych wskaźników wolumenu, obok narzędzi Money Flow Index, On Balance Volume oraz Accumulation / Distribution. Trzeba w tym miejscu powiedzieć, że jest to najbardziej podstawowe narzędzie analizy sytuacji rynkowej. Wolumen to podstawa analizy technicznej wykresów cenowych. Wolumen obrotu, czyli wielość obrotu może potwierdzać lub negować sygnały generowane przez różnego rodzaju wskaźniki AT. Ten wolumen nie jest jednak zwykłym wolumenem. Wskaźnik Volumes pokazuje ile razy w danym okresie czasu zmieniła się cena instrumentu.

Często zapomina się o najbardziej fundamentalnych wskaźnikach analizy technicznej – nie tylko o wolumenie, ale także na przykład o średnich kroczących. W pogoni za coraz nowszymi i przynajmniej teoretycznie, skuteczniejszymi, a na pewno bardziej skomplikowanymi narzędziami pomijamy te, które służą inwestorom od dekad, a które również pozwalają na osiąganie ponadprzeciętnych stóp zwrotu.

Wskaźnik Volumes używany jest przez inwestorów handlujących na wszystkich rodzajach rynków – walutowym, akcyjnym, towarowym, przez spekulantów grających instrumentami pochodnymi takimi jak kontrakty terminowe czy też opcje, przez osoby inwestujące w obligacje itd. Bez wyjątku. Zwykły wolumen jest na rynkach finansowych czymś tak podstawowym, że często nie jest zaliczany nawet do grupy wskaźników analizy technicznej, a do osobnej kategorii składającej się wyłącznie z niego samego, jednak wskaźnik Volumes to coś innego. Zwykły wolumen pokazuje ile papierów zmieniło właściciela. Wskaźniki wolumenu On Balance Volume, Money Flow Index, czy też Accumulation / Distribution uwzględniają wolumen obrotu oraz zmiany ceny. Volumes ogranicza się z kolei do ilości zmian ceny – niezależnie od wielkości zmiany i wartości transakcji.

Budowa i działanie wskaźnika Volumes

Volumes pokazuje jak zmienia się zaangażowanie inwestorów w dany instrument finansowy. Spadek wartości wskaźnika wskazuje na mniejszą „walkę”, co oznacza odpływ kapitału z rynku, a wzrost wskaźnika oznacza większą „walkę”, czyli napływ kapitału, a co za tym idzie zwiększenie wartości obrotu.

FP Markets

Pod względem wyglądu wskaźnik Volumes od zwykłego wolumenu dostępnego na platformach transakcyjnych (przykładowo na MetaTrader 4) różni się jedynie tym, że posiada dwa kolory – jest zielony kiedy rośnie oraz czerwony kiedy spada. Prezentowany jest za pomocą histogramu (słupków) znajdującego się na osobnej skali poniżej wykresu cenowego.


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Wskaźnik wolumenu Volumes jest jednym z ponad 50 wskaźników dostępnych na platformie transakcyjnej brokera. Czy system transakcyjny oparty o ten wskaźnik ma sens? Najlepiej sprawdzisz to na platformie demo.


Wykorzystanie wskaźnika Volumes

Wskaźnika Volumes nigdy nie używa się pojedynczo. Zawsze jest używany jako wskaźnik potwierdzający inne sygnały transakcyjne. Spadek wartości, czyli praktycznie zmniejszenie obrotów podczas zwyżki jest wstępną zapowiedzią końca trendu wzrostowego, a spadek wskaźnika w trakcie spadków oznacza wyczerpywanie się strony podażowej.

Wskaźnik Volumes

Wskaźnik Volumes jest całkiem przydatnym narzędziem analizy technicznej. Nigdy jednak nie wykorzystuje się go do generowania sygnałów transakcyjnych, a jedynie do potwierdzenia zachodzących zmian rynkowych. Można go dołączyć do praktycznie każdej strategii inwestycyjnej, co czyni go wskaźnikiem niezwykle uniwersalnym, którego nie powinno zabraknąć w Twoim warsztacie inwestycyjnym.

Plusy Volumes

  • Pokazuje sytuację panującą na rynku
  • Bardzo przydatny w strategiach opartych o formacje cenowe
  • Reaguje na zmiany rynkowe praktycznie w czasie rzeczywistym

Minusy Volumes

  • Możliwość skutecznego wykorzystania jedynie w połączeniu z innymi narzędziami analizy technicznej

Nasza ocena: 10/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.