Wskaźnik Relative Strength Index RSI

J2T Trade

Wskaźnik RSI (Relative Strength Index – Indeks siły względnej) jest bardzo popularnym wskaźnikiem wśród inwestorów na całym świecie, jednak bardzo często używa się go nie samodzielnie lecz razem z innym wskaźnikami – na czele z MACD i klasyfikuje się go jako podstawowe narzędzie analizy technicznej. Podobnie jak Parabolic SAR oraz ADX, RSI został stworzony przez Welles’a Wilder’a.

RSI nadaje się do użycia zarówno w przypadku handlu krótko jak i długoterminowego. Nie jest ważne na jakich instrumentach zawiera się transakcje. RSI sprawdzi się równie dobrze na rynku Forex jak i na rynku akcyjnym, a także na towarach czy rynku długu.

Budowa i działanie RSI

Wskaźnik Relative Strength Index porównuje ruchy wzrostowe i spadkowe cen zamknięcia w danym okresie czasu. Jego wartość jest obliczana na podstawie średniej wartości wzrostu cen zamknięcia z danego okresu oraz średniej wartości spadku cen zamknięcia z tego samego okresu. Wartości wskaźnika obrazowane są na dodatkowym wykresie i poruszają się w przedziale od 0 do 100. Dwa najważniejsze poziomy dla wskaźnika RSI to poziom 30 oraz 70. Zaletami wskaźnika RSI są stosunkowo gładki wykres i niezbyt duże zniekształcenia w porównaniu do wielu innych wskaźników, czy to krótkoterminowych czy średnioterminowych, które szarpane są przez silniejsze ruchy cenowe, zarówno wzrostowe jak i spadkowe.

Wzór na obliczenie RSI jest bardzo prosty i kształtuje się następująco:

FP Markets

RSI = 100 – 100 / (1 + a / b)

We wzorze, a = średnia wartość wzrostu cen zamknięcia z danego okresu, b = średnia wartość spadku cen zamknięcia z danego okresu. Prostota wskaźnika Relative Strength Index jest jego niewątpliwą zaletą, ponieważ dając sygnały nie odbiega zbyt mocno od sytuacji, którą obserwuje się na wykresie cenowym.

Wykorzystanie wskaźnika RSI

Twórca wskaźnika – Welles Wilder sugeruje używanie tego narzędzia analizy technicznej dla okresu czternastu dni i takie też są jego domyślne ustawienia. Część inwestorów korzysta jednak z RSI dla siedmiu i dziewięciu okresów w przypadku handlu krótkoterminowego. Gracze długoterminowi upodobali sobie z kolei okresy 21 oraz 25. Oczywiście mowa tutaj o ilości okresów wyrażonych w dniach, ponieważ RSI podobnie jak większość wskaźników analizy technicznej został stworzony właśnie dla interwału dziennego. Mimo to, RSI używany jest także na niższych interwałach. To czy jest to opłacalne pozostaje kwestią sporną. Im krótszy okres zostanie wzięty pod uwagę, tym bardziej zmienny będzie oscylator.

W przypadku RSI trzeba zwracać uwagę na trzy kwestie. Przede wszystkim na to, czy wskaźnik osiąga wartości skrajne, czyli czy znajduje się poniżej poziomu 30 lub powyżej poziomu 70. W momencie kiedy RSI zbliża się do zera (ma wartość niższą niż 30) istnieje duże prawdopodobieństwo odwrócenia wykresu cenowego, czyli rozpoczęcia wzrostów. Kiedy z kolei RSI jest blisko poziomu 100 (powyżej 70) zachodzi duża szansa na zatrzymanie wzrostów.


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Wskaźnik RSI to obok MACD jeden z najczęściej wykorzystywanych oscylatorów analizy technicznej. Aby przekonać się, czy RSI działa, naucz się z niego korzystać na prawdziwych danych rynkowych. Takie możliwości daje rachunek demo – środki są wirtualne, ale kursy prawdziwe. Otwórz bezpłatne demo.


Druga kwestia, na którą zdecydowanie warto zwracać uwagę to moment przecięcia poziomu 70, kiedy RSI zawraca na dół. Czas przecięcia poziomu 70 przez spadający wskaźnik jest sygnałem do zajmowania krótkich pozycji. Sygnałem do zajmowania długich pozycji jest z kolei przecięcie poziomu 30 przez wzrastający RSI. Bardziej konserwatywni inwestorzy zamiast poziomów 30 i 70 używają 20 i 80. Wówczas otrzymuje się mniej sygnałów transakcyjnych, ale są on nieco pewniejsze.

RSI

Ostatnia, najbardziej zaawansowana, jednak również niezbyt trudna interpretacja wskazań oscylatora RSI związana jest z wyszukiwaniem dywergencji. Dywergencja to innymi słowy rozbieżność pomiędzy wskazaniami wykresu cenowego i wykresu wskaźnika. Spadek ceny, czyli wyznaczanie coraz niższych szczytów, przy jednoczesnym wzroście wskaźnika, to znaczy wyznaczaniu coraz płytszych dołków w momencie kiedy RSI znajduje się na minimach, jest prognostykiem powrotu do wzrostów. Odwrotnie, wzrost ceny, przy jednoczesnym spadku wskazań RSI jest sygnałem zakończenia wzrostów.

RSI

RSI jest wskaźnikiem zdecydowanie przydatnym, szczególnie dla inwestorów średnioterminowych grających na interwale dziennym. Istnieją dwie szkoły użycia RSI – poziomu 70 i 30 oraz 80 i 20. Trzeba w tym miejscu jasno stwierdzić, że obie mają swoje plusy i minusy i żadna z nich nie jest lepsza. Jest to wyłącznie kwestia gustu tradera – czy woli mieć więcej mniej pewnych sygnałów, czy mniej sygnałów pewniejszych. Wartość dodana płynąca z wyszukiwania dywergencji jest niepodważalna. Zdecydowanie warto korzystać z RSI w połączeniu z MACD, czy też Parabolic SAR. Relative Strength Index to solidne narzędzie, które powinno zostać włączone do arsenału każdego analityka technicznego. Warto jednak zauważyć, że RSI nieco zawodzi w silnych trendach – wówczas nie warto używać go jako głównego wskaźnika.

Plusy:

  • Łatwość wykorzystania niezależnie od sposobu użycia
  • Możliwość dołączenia wskaźnika do szerszej strategii
  • Jasne sygnały kupna i sprzedaży
  • Dobre działanie w konsolidacjach, kiedy wiele wskaźników zaczyna się „gubić”

Minusy:

  • W przypadku wersji 30 / 70 stosunkowo duża ilość mylnych sygnałów
  • Słabsze działanie w silnych trendach

Nasza ocena: 8/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.