Wskaźnik Momentum

J2T Trade

Momentum, czyli pęd. Wskaźnik Momentum to absolutnie podstawowe narzędzie analizy technicznej mierzące wielkość zmiany ceny w danym okresie czasu, czyli impet tej właśnie ceny. Jest to największa różnica, która dzieli wskaźnik Momentum od większości spośród setek innych wskaźników analizy technicznej. Narzędzia analizy technicznej wskazują nam jakie aktualnie panują trendy, mogą także dawać nam sygnały transakcyjne oparte o przełamania danych poziomów bądź przecięcia średnich kroczących, mogą także wyliczać zmienność rynkową. Dzięki nim nie tylko możemy zdecydować, czy otworzyć krótką, czy długą pozycję, ale także umożliwiają nam wyznaczanie odpowiednich poziomów dla naszych zleceń stop loss i take profit.

Momentum z kolei pokazuje nam z jaką siłą podąża rynek, co daje wskazówki dotyczące tego, kiedy rynek może zostać w końcu przełamany. Dobrym pomysłem jest więc traktować go jako wskaźnik wyprzedzający, który może doskonale uzupełnić nasz dotychczasowy arsenał inwestycyjny.

Budowa i działanie wskaźnika Momentum

Mimo, że Momentum jest wskaźnikiem pędu, ma wiele wspólnego ze wskaźnikami typu Moving Average Covergence Divergence czy Relative Strenght Index. Jest on bowiem wskaźnikiem wyznaczającym poziomy wykupienia oraz wyprzedania rynku. W większym stopniu mierzy on jednak zmiany ceny niż same poziom cen. Momentum obliczamy odejmując cenę zamknięcia sprzed danej liczby okresów od aktualnej ceny zamknięcia. W ten sposób tworzona jest linia, która obrazuje dodatnie oraz ujemne zmiany ceny danego instrumentu. Głównym poziomem wskaźnika jest poziom zera, a Momentum oscyluje wokół tej linii. Poziom zera jest także wartością, którą Momentum posiada w chwili rozpoczęcia analizy danego instrumentu.

Warto dodać, że wskaźnik Momentum jest bardzo podobny do wskaźnika ROC, czyli Rate of Change. Zarówno Momentum jak i ROC pokazuje siłę zmiany ceny instrumentu. Różnica polega na tym, że ROC pokazuje zmianę ceny jako procent, z kolei Momentum wskazuje zmianę ceny jako współczynnik.

FP Markets

Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Działanie Momentum możesz sprawdzić bezpłatnie na rachunku demo. Pozwoli Ci to bez ryzyka przetestować działanie wskaźnika na prawdziwych rynkowych cenach, ale na wirtualnych środkach. Zarejestruj się i przekonaj, jak działa Momentum.


Wykorzystanie wskaźnika Momentum

Istnieją dwa sposoby interpretacji wskaźnika Momentum i są one przedstawione poniżej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że interpretacja tego narzędzia analizy technicznej nie powinna stanowić najmniejszego problemu nawet dla początkujących inwestorów i traderów. To nie znaczy jednak, że nadaje się on tylko dla początkujących. Momentum może być z powodzeniem wykorzystywany również jako część zaawansowanych systemów transakcyjnych profesjonalnych inwestorów.

Momentum

Momentum można używać przede wszystkim jako wskaźnik wiodący. Ten sposób interpretacji narzędzia zakłada, że rynek osiąga swoje maksimum w czasie, gdy ceny rosną najszybciej – jest to moment, w którym rynek najbardziej oczekuje, że ceny pójdą w górę i odwrotnie, że rynek osiąga swoje minimum w czasie, gdy ceny spadają najszybciej – rynek wtedy najbardziej oczekuje, że ceny pójdą w dół. Gwałtowny ruch oscylatora i jego błyskawiczne załamanie wskazuje na rychłe odwrócenie tendencji rynkowej.

Momentum może być wykorzystywany także jako oscylator, który, podobnie jak MACD, podąża za panującym na rynku trendem. Sygnałem kupna jest w tym przypadku moment, gdy Momentum znajduje się w rejonie wyprzedania rynku i zaczyna rosnąć, a sygnał sprzedaży pojawia się wówczas, gdy Momentum jest w rejonie wykupienia rynku i skieruje się na południe. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki. W przypadku gdy wskaźnik Momentum osiągnie wartość maksymalną lub minimalną w stosunku do swoich wskazań z przeszłości, można założyć kontynuację aktualnego ruchu. Przykładowo, jeżeli wydarzy się sytuacja, że Momentum osiągnie wartość minimalną, czyli pogłębi swoje ostatnie dołki i zacznie wzrastać, można założyć, że ceny najprawdopodobniej nadal będą jeszcze spadać. W takim wypadku sygnał kupna pojawi się dopiero, gdy odbicie zostanie potwierdzone przez ruch wykresu cenowego. Odwrotnie, gdy Momentum osiągnie wartość maksymalną czyli podbije swoje ostatnie szczyty i zacznie maleć, można założyć, że ceny najprawdopodobniej nadal będą jeszcze rosnąć. W takim wypadku sygnał sprzedaży pojawi się dopiero, gdy załamanie zostanie potwierdzone przez ruch wykresu cenowego.

Oprócz tego zdarza się, że inwestorzy zajmują pozycje zgodne z trendem w momencie, gdy oscylator przebija poziom zera – analogicznie do użycia wskaźnika MACD. Oprócz tego popularnym sposobem wykorzystania Momentum jest poszukiwanie dywergencji.

Podsumowując, istnieje kilka sposobów interpretacji wskaźnika Momentum. Najpewniejszym i również najrzadszym sygnałem transakcyjnym jest pojawianie się dywergencji. Niemniej jednak, wykorzystanie Momentum jako oscylatora również jest dobrym pomysłem. Warto jednak wykorzystywać go jako część systemu transakcyjnego, a nie jako pojedynczy wskaźnik. Jego zaletą jest to, że można dostosowywać okres dla jakiego wyliczane są jego wartości, a także to, że można go z powodzeniem wykorzystywać na niższych interwałach.

Plusy

  • Szybkość reakcji – wskaźnik wyprzedzający
  • Możliwość wykorzystania z innymi wskaźnikami
  • Możliwość dostosowania do niższych interwałów
  • Kilka rodzajów interpretacji

Minusy

  • Konieczność filtrowania wskazań
  • Niepewność w przypadku użycia jako oscylatora (wyjątki w przypadku wskazań skrajnych)

Nasza ocena: 6/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.