Wskaźnik Accumulation / Distribution AD

J2T Trade

Wskaźnik analizy technicznej Accumulation / Distribution (AD), czyli wskaźnik akumulacji / dystrybucji jest jednym z czterech podstawowych wskaźników wolumenu, obok narzędzi Money Flow Index, Volumes oraz On Balance Volume. Zadaniem wskaźnika AD jest informowanie o zmianach kapitału znajdującego się na danym rynku – akumulacji, czyli zwiększania się zaangażowanego kapitału oraz dystrybucji, czyli zmniejszania się ilości zaangażowanych środków. Wskaźnik akumulacji / dystrybucji jest więc oscylatorem, który mierzy wielkość strumieni pieniężnych wpływających na rynek i wypływających z rynku. Spełnia więc taką samą funkcję jak wskaźnik Money Flow Index czy On Balance Volume (OBV) i tak naprawdę jest rozwinięciem działania wskaźnika OBV.

W porównaniu do wskaźnika wolumenu (Volumes), Accumulation / Distribution jest używany stosunkowo rzadko. Nie oznacza to jednak, że należy go z góry odrzucać. Jest to wskaźnik, z matematycznego punktu widzenia, dużo bardziej zaawansowany od zwykłego histogramu pokazującego wielkość zaangażowanego kapitału. Jak każdy wskaźnik wolumenu AD opiera się między innymi na wolumenie transakcji, dlatego dobrze jest używać go na rynkach, gdzie dostępny jest realny wolumen transakcji – jego wskazania będą wówczas dokładniejsze. Z tego też powodu rynek akcyjny czy też kontrakty futures będą dla niego lepszym miejscem niż rynek walutowy, jednak to wcale nie oznacza, że nie nadaje się on do użycia na rynku Forex – na nim również może być z powodzeniem używany.

Budowa i działanie wskaźnika Accumulation / Distribution

Działanie wskaźnika Accumulation / Distribution opisuje następujący wzór:

AD (x) = [(C (x) – L (x)) – (H (x) – C (x))] / (H (x) – L (x)) * V (x) + AD (x-1)

FP Markets

We wzorze, AD (x) to aktualna wartość wskaźnika, AD (x-1) to wartość wskaźnika z poprzedniego okresu, C (x) to aktualna cena zamknięcia, L (x) to aktualna cena minimalna, H (x) to aktualna cena maksymalna, a V(x) to aktualny wolumen transakcji.

Założeniem leżącym u podstaw tego wskaźnika analizy technicznej jest fakt, że panujący trend jest tym pewniejszy im większy jest towarzyszący mu wolumen – spadek wolumenu ma być sygnałem wytracania siły przez aktualnie panującą na rynku stronę (popytową w przypadku wzrostów i podażową jeżeli w danym momencie panuje trend spadkowy).


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Czy wiesz, że działanie wskaźnika Accumulation Distribution (AD) możesz sprawdzić bezpłatnie na rachunku demo? Pozwoli Ci to bez ryzyka przetestować działanie wskaźnika na prawdziwych cenach rynkowych, ale z wykorzystaniem wirtualnych środków. Zarejestruj się i przekonaj, jak działa wskaźnik Accumulation Distribution (AD).


Wykorzystanie wskaźnika Akumulacji / Dystrybucji

Sposób korzystania ze wskaźnika akumulacji / dystrybucji jest identyczny jak w przypadku On Balance Volume. Polega on na wyszukiwaniu dywergencji pomiędzy wskazaniami narzędzia a zmianą ceny danego instrumentu finansowego. Sygnał kupna w przypadku analizy wykresu za pomocą wskaźnika AD pojawia się w momencie gdy występuje pozytywna dywergencja, czyli cena instrumentu jeszcze spada, a wskaźnik sygnalizuje już rozpoczęcie wzrostu. Sygnał sprzedaży pojawia się w chwili gdy występuje negatywna dywergencja, czyli cena instrumentu jeszcze rośnie, a wskaźnik sygnalizuje już na południe. Minusem takich sygnałów handlowych jest ich stosunkowo mała ilość.

Accumulation Distribution

Wskaźniki wolumenu AD, OBV oraz MFI są do siebie stosunkowo podobne, dlatego trudno określić, z którego z nich lepiej jest korzystać. Jest to kwestia upodobań inwestora i jego osobistych przekonań. Na pewno warto każdy z tych wskaźników przetestować pod kątem własnych strategii inwestycyjnych i na podstawie swoich doświadczeń dokonać odpowiedniego wyboru.

Plusy Accumulation / Distribution

  • Łatwość wykorzystania
  • Stosunkowo jasne sygnały transakcyjne
  • Możliwość dołączenia wskaźnika do szerszej strategii

Minusy Accumulation / Distribution

  • Niewielka ilość sygnałów

Nasza ocena: 7/10

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.